Rodokmeny od mojedejiny.cz

Vydejte se do kraje Petra a Pavla

Sudety. Pevná hráz socialismu a míru. Bohem zapomenutý kraj. Všechna tahle označení patří Tachovsku. A právě odtud pochází nový český prezident. Vydejme se na výlet do míst, kde se narodil a vyrůstal: do Plané a do Milířů.
11. Květen 2023 - 11:55

Planá je město se zhruba pěti a půl tisíci obyvatel, ležící uprostřed mezi Tachovem a Mariánskými Lázněmi a obklopené zelení kopců Slavkovského a Českého lesa. Přijet sem můžete hravě autem po dálnici D5 nebo vlakem z Plzně do Chebu. Staví tu všechny rychlíky, ba i expresy a Pendolino.

TISÍCILETÁ HISTORIE

Přestože první písemné zmínky o Plané jsou datovány rokem 1251, archeologické vykopávky ukázaly, že v těchto místech žili lidé už o čtyři století dřív. Archeologický výzkum v románském kostele sv. Petra a Pavla zase odhalil, že se tady v 10. a 11. století nacházelo slovanské sídliště.

Dějiny Plané psali po staletí svými životy Češi, Němci a Židé. Jejich příběhy se tu prolínaly a odrážely velké dějiny středu Evropy. Ve středověku byla Planá důležitou zastávkou na obchodní cestě z Norimberka do Čech. Postupně tu vyrostly další dva kostely. Jeden je zasvěcen sv. Anně a druhý Nanebevzetí Panny Marie. Z ostrohu nad Plánským potokem krajině už více než šest století vévodí zámek. Patříval pánům z Dobrohošti a rodům Žeberků, Šliků, Sinzendorfů, Nostitzů a Nostitz-Rienecků. Od roku 1948 do roku 1991 tu sídlila Pohraniční stráž, poté se zámek dostal do soukromých rukou a dnes nepřístupný objekt chátrá a mlčky žaluje příběh celého kraje ve 20. století.

Naproti tomu město Planá je městskou památkovou zónou. Citlivou rekonstrukcí prošlo historické náměstí, zachráněna byla budova bývalé šlikovské mincovny a pro místní i návštěvníky vznikla síť parků a relaxačních míst.V památkové zóně najdeme vedle zámku, dvou kostelů, fary a zbytků městských hradeb také mnoho měšťanských domů, morový sloup, hotel Černý medvěd, bývalý pivovar, mincovnu a několik drobných sakrálních památek. A pochopitelně i radnici. Ta byla vystavěna na konci 17. století a o dvě stě let později se dočkala výrazné přestavby. Od roku 1914 zdobí její štít fresky J. F. Raucha a sochy Panny Marie, sv. Anny a sv. Petra ze staré budovy. (...)

... CELÝ ČLÁNEK NAJDETE V JARNÍM VYDÁNÍ ČASOPISU BARBAR

 

Předplatné můžete zakoupit na send.cz