Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Za čárou

Pokud přemýšlíte, kde si užít přívětivého podzimního počasí, bude vám tento článek dobrým průvodcem. Dovede vás za hranici do Rakouska a ukáže místa, která jsou na dosah a o kterých řada Čechů nemá tušení. Gmünd nabízí atraktivní akvapark a Linec třeba muzeum budoucnosti.
Šimon Felenda
14. Říjen 2016 - 14:25

Ars Electronica Center

První z hornorakouských dominant najdeme v Linci na Ars-Electronica-Straße. Tam nás kromě auta mohou zavést také tramvajové linky 1,2 a 3, z nichž vystoupíme na Rudolfstraße, odkud je to do muzea už jen kousek cesty. Není proto problém zanechat při výletu do Lince auto někde v centru města a přepravit se sem hromadnou dopravou. Vstupné pro dospělého se pohybuje kolem deseti eur.

Hned po příchodu nás ohromí zajímavě tvarovaná podsvícená budova, rozkládající se na břehu řeky Dunaj. Celé muzeum je centrem, kde se prezentují projekty vycházející z mediálního umění, technologie designu a vědy. Tvůrci tohoto neobvyklého konceptu se snažili vybočit z běžného pojetí muzea zaměřujícího se na minulost a stočit výstavy a kusy v něm obsažené směrem do budoucnosti.

Další důležitou inovací Ars Electronica Center je, že se snaží aktivně zapojit účastníka výstavy do jejího spoluvytváření. Při návštěvě tedy není nadsazeným faktem, že se podílíte na budoucnosti lidstva.

Po omračujícím zážitku, jakým Ars Electronica Center beze sporu je, se návštěvník může přesunout do restaurace CUBUS. Ta je situována do tohoto komplexu a kromě široké nabídky drinků a jídel nabízí také krásný výhled na Dunaj. Tato moderní osvětlená restaurace disponuje i příjemnou terasou poskytující vyhlídku na dlouhé ulice Lince. Podnik je otevřený od ranních hodin až do jedné ráno.

Ars Electronica Center je jedinečný zážitek a za redakci Barbara ho můžeme Jihočechům stoprocentně doporučit.

Dunajská cyklostezka

Pro jihočeské příznivce cyklistiky snad není lepší oblasti než Horní Rakousko. Nikde jinde totiž nemůžete na svém kole jezdit po cyklostezce tak úchvatné jako po té Dunajské. Charakter krajiny je tady velice rozmanitý. Najdete tu toho spoustu, od zalesněných oblastí po malebné roviny. Této rozmanitosti se nelze divit vzhledem k tomu, že stezka je dlouhá celých tři sta třicet kilometrů a propojuje velká rakouská města Vídeň a Pasov.

Pozoruhodná je přítomnost barokních klášterů a zámků na březích Dunaje nebo tajuplných zřícenin hradů. Pokud se vám nechce zajíždět do města mezi lidi, nebudete ochuzení o kulturní zážitky.

I přes přítomnost nedotčené přírody a malebných památek jde stezka s dobou. Toho si můžeme všimnout díky hornorakouským energetickým podnikům, jako například Linz AG a Energie AG, které se od roku 2011 začaly soustřeďovat na zřizování nabíjecích stanic pro elektrokola. Pokud tedy nejste příznivcem šlapání, nemusíte mít strach o vybití baterky svého kola; stezka vás určitě nenechá ve štychu.

Kombinace kultury a přírody v jednom dává Dunajské cyklostezce ojedinělou tvář, kterou jistě ocení všichni příznivci kvalitní cykloturistiky.

Solná komora

Tato oblast se rozkládá mezi Salcburskem, Štýrskem a Horním Rakouskem. V okolí Dachsteinu a Hallstatu byla ještě v minulém století zařazena na seznam památek UNESCO. Ještě předtím zde byla zprovozněna koněspřežná dráha, která vedla přes Linec až do Českých Budějovic, a najdeme zde místa, kde se těžila sůl ještě za dávných dob našich předchůdců, Keltů.

Možnosti zábavy, jaké solná komora nabízí, jsou rozmanité. Nachází se zde přírodní rezervace Cumberland disponující širokou škálou flory a fauny nebo také nádherná císařská vila, kde se psaly evropské dějiny až do počátku dvacátého století. Tu si může celá rodina prohlédnout včetně míst, kde císař František Josef I. svým manifestem s názvem „Mým národům“ rozpoutal první světovou válku. Jeden dospělý zaplatí za vstupenku 14 eur, pro rodiny vychází vstupné na 28 eur: v ceně počítají se dvěma dospělými a jedním dítětem. Solná komora nezískala své jméno pouhou náhodou. Nejstarší doly pocházejí z doby před sedmi tisíci lety. Během túry zde prozkoumáte tajemství solné hory. Provozovatelé rovněž pořádají prohlídky věnované tajemnému „muži v soli“, jenž tu byl objeven v roce 1734.

Termální lázně Gmünd

Téměř hned za českými hranicemi nedaleko Českých Velenic naleznete oázu odpočinku a relaxace. Termální lázně Gmünd. Nabízejí dohromady sedm bazénů včetně venkovního sladkovodního pro děti. Návštěvníci si tu mohou vybrat ze čtyř typů saun, k dispozici je 65 metrů dlouhá skluzavka nebo slaná vnitřní relax laguna. Přitažlivým návštěvníci shledají určitě i proudový kanál s masážními tryskami.

Lázně jsou otevřeny od devíti hodin ráno až do deseti večer, cena vstupenky na den pro jednoho dospělého se pohybuje okolo osmnácti eur. Aby tu atrakcí nebylo málo, lázně si připravily pro návštěvníky saunové slavnosti, při kterých je otevřeno až do půlnoci.

Zážitková železnice Schafbergbahn u Wolfgangsee

Pozveme vás také na 1783 metrů vysokou Ovčí horu – Schafberg. Během pětatřiceti minut překonáte pět kilometrů až na špičku hory díky historické lokomotivě ozubnicové dráhy. Za jasného počasí se na vrchu rozprostře vyhlídka na zářivá jezera Solné komory. Tuto idylickou jízdu si vychutnávejte se svou rodinou během slunných dnů, kterých podzim ještě nabídne dostatek.

...CELÝ ČLÁNEK BYL ZVEŘEJNĚN V ŘÍJNOVÉM ČÍSLE ČASOPISU BARBAR!

Na stáncích v prodeji za 49 Kč!

Předplatné je možné pořídit ZDE - 12 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 492 Kč!