Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Zamkli za sebou, a zmizeli navždy

Překročili prahy svých domovů, a nikdy už se do nich nevrátili. Stali se obětmi politických situací, válek, lidské zvůle či vlastní slabosti. Nechtěli odejít, nebo si to naopak přáli. Jedno mají ale společné: jejich blízcí na ně čekali, mnohdy celá léta, a marně. Tady jsou jejich příběhy – příběhy zmizelých.
Petra Vicková
04. Červen 2019 - 11:12

Nemohla se vdát

První světová válka otřásla nejen v Evropě mnohými rodinami. Do válečného konfliktu, který nezavinili, šli synové, bratři, otcové i manželé, mnozí se nevrátili nebo vyvázli se zcela podlomeným zdravím. Narukovat už na začátku války v roce 1914 musel i Ondřej Koryťák z rodu Slováků usídlených v župě Salaj v rumunském Rudohoří. Bydlel se svou ženou Marií a čerstvě narozenou dcerkou Julií ve vsi Gemelčička.

Kam přesně musel jít a kde bojoval, nevíme. Padl nebo zemřel na válečná zranění, domů se po válce nevrátil. Manželka na něj čekala, vyptávala se. Vojáci, kteří se vrátili, tvrdili, že je mrtvý. Jiní se naopak nechali slyšet, že Ondřej odešel s nějakou ruskou ženou. „Rodina se nikdy nedozvěděla, co se s ním stalo. Nebyl prohlášený za mrtvého, žádné oficiální vyrozumění nedostali,“ vypráví pravnuk Ondřeje Koryťáka, vnuk jeho dcery Julie Koryťakové, Jiří Čajan z Trhových Svinů.

Časem si Marie našla nového muže (na konci války jí bylo 27 let), s nímž čekala syna Ondřeje. „Chtěla si ho vzít. Protože byla silně věřící, příčilo se jí žít s mužem jen tak na hromádce bez oddavek. Snažila se tedy od úřadů získat alespoň manželův úmrtní list, aby mohla znovu uzavřít církevní sňatek,“ vzpomíná na rodinnou historii Jiří Čajan. Marii Koryťákové se ale žádné potvrzení získat nepodařilo, s novým partnerem se proto raději rozešla a celý život pak zůstala sama. (...)

 

... CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE V ČERVNOVÉM ČÍSLE ČASOPISU BARBAR!

Na stáncích v prodeji za 49 Kč!

Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!

Předplatné je možné pořídit ZDE - 10 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 390 Kč!