Rodokmeny od mojedejiny.cz

Zneužívání po česku. Tolik případů jsme ještě neměli

Lucie Kozlová má za sebou dvanáctiletou praxi pod vlajkou Bílého kruhu bezpečí. Setkává se s příběhy, které by jiný jen těžko unesl: naslouchá obětem domácího násilí, pomáhá lidem, které někdo sexuálně zneužíval, získává svědectví z rodin, kde se stala vražda. V posledních letech také musí reagovat na nové případy, které souvisí s covidem nebo zhoršující se ekonomickou situací.
Jan Štifter, Foto: Archiv
10. Leden 2023 - 17:28

Co se právě teď děje v českých rodinách?

Po covidové době zaznamenáváme obecně početní nárůst případů. Jak spolu byli lidé zavření doma, zvyšovala se agresivita, odvykli jsme si trávit spolu tolik času. Není dne, kdy by do naší poradny někdo nezavolal nebo nepřišel rovnou z ulice. Tři pracovní dny na klienty čekají dobrovolní poradci, tedy právník, psycholog nebo sociální pracovník, a jejich kapacita je od začátku roku prakticky plná.

Jak tohle zvládáte?

Zvládáme to díky tomu, že intenzivně nabíráme nové dobrovolníky. Loni jsme jich měli třicet, teď už jich je 36 a ve výcviku se připravují další.

Zaznamenali jste nějaký nový trend?

Zvyšují se případy sexuálního zneužívání v rodinách, tohle téma je v naší poradně časté jako nikdy dříve. A zrovna pomáháme v případě vraždy, kdy sedmnáctiletá žena zabila maminku a pokusila se zabít tatínka a bratra. Pomáháme, jak umíme –s právním poradenstvím, psychosociální podporou, ale i finančně třeba v rámci úklidu bytu po brutálních vraždách. Jsme uvnitř nešťastných a velmi intenzivních příběhů.

V Česku roste počet vražd, je jich nejvíce za posledních sedm let. Jak je to se sexuálním zneužíváním v domácnostech? Jsou útočníci vždycky muži?

My jsme měli případy, ve kterých vždy útočil muž, zneužíval vlastní nebo nevlastní dceru. V jediném případě byl poškozeným chlapec. Odhalili jsme to vlastně náhodou – chlapec vyrostl a choval se velmi hrubě ke své partnerce, ona nás požádala o pomoc, a když jsme se jim začali věnovat, zjistili jsme, že byl v dětství zneužívaný mužem.

Otcem, strýcem?

Zneužil ho psycholog. Situace je v šetření policie, chlapců bylo bohužel víc. Psycholog zneužil svou profesi, zapříčinil tak ještě hlubší ztrátu důvěry celé řady pacientů. Je to velmi podobné kauze doktora Jana Cimického. Často se mě lidé ptají, proč to oběti sdělují takhle pozdě, ale je na to jednoduchá odpověď: Zkusily s tím žít, ale nezvládají to. Prožité trauma se jim stále vrací. (...)

... CELÝ ČLÁNEK NAJDETE V ZIMNÍM VYDÁNÍ ČASOPISU BARBAR

 

Zimní číslo časopisu Barbar v prodeji na alza.cz!

Předplatné můžete zakoupit na send.cz