Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Zrádce národa

Neměl v plánu stát se hercem. Teď je mu 26 let a zná ho celý filmový svět. Rodák z Tábora Jiří Šimek. V úspěšném filmu Anthropoid z roku 2016 anglického režiséra Seana Ellise ztvárnil postavu zrádce Karla Čurdy. Školáci si budou při výuce o atentátu na Heydricha představovat Čurdu tak, jak ho Jiří Šimek zahrál. Když běží závěrečné titulky, divákovi je jen líto, že Karel Čurda nedostal aspoň chvilku, aby svůj čin vysvětlil. My jsme to ale dokázali vyřešit.
Josef Musil, foto: Richard Nowak
05. Červen 2017 - 09:49

Cítíte se vinen?

Cítím se vinen. Vím, že mi jako vojákovi přísluší cejch zrádce. Proto jsem se hned po válce sám udal, proto mě popravili. Vůbec jsem nečekal, až mě vyšetřovací orgány odhalí pod mou změněnou identitou. Měl jsem doklady na jméno Karl Jerhot. Zato zrádce Viliam Gerik, taky parašutista, ten se před soudem vymlouval do poslední chvíle. Já ne. Můj čin se vlastně nedá obhájit.

 

Důležitou součástí divadelního herectví Jiřího Šimka je schopnost improvizace. A tak uděláme pokus. Necháme postavu zrádce Čurdy sestoupit ze stříbrného plátna a nasměrujeme jeho kroky do redakce časopisu Barbar v Českých Budějovicích. Poskytneme mu prostor k obhajobě. Budějovice zná, v Kněžské ulici roku 2017 stojí stejné domy jako v jeho době. Karel Čurda v podání Jiřího Šimka snadno našel adresu redakce, právě usedá za stůl a očekává první otázku. 

(...)

Proč jste tedy přišel k nám do redakce?

Abyste mě pochopili jako člověka.

Pane Šimku, děkuji, byl to výtečný výkon. Už vystupte z role. A prozraďte, jak jste se k ní vlastně dostal.

Zavolali mi z agentury KO Casting, že bych se mohl hodit na roli jednoho z parašutistů. Zajímavé je, že pro mě vybrali toho, který se do historie zapsal jako hrdina. Castingu jsem se zúčastnil, ale nevybrali mě. Pak se na poslední chvíli ukázalo, že nemají vhodného herce pro postavu Karla Čurdy. Režisér Sean Ellis si na mě vzpomněl, asi jsem ho při castingu zaujal. Zavolali mi, zrovna když jsem seděl se svou přítelkyní Sárou u Jordána v Táboře.

Takže už jste nemusel dělat další castingovou zkoušku?

Chtěli, abych na mobil natočil svůj výstup jednoho dialogu. Byla to scéna z konspiračního bytu, kde zúčastnění vymýšlejí, jak provést atentát, a Čurda navrhuje vykolejit vlak. Sára přede mnou držela telefon, nahrávala mě a současně mi nadhazovala repliky ostatních postav. Roli jsem dostal a pak už věci nabraly rychlý spád.

Původně jste měl hrát hrdinu. S jakými pocity jste přijímal roli zrádce?

Takhle jsem o tom nepřemýšlel. Byl jsem právě v posledním ročníku DAMU a tohle byla moje první velká filmová role. Přijal jsem ji s vděčností. A že budu hrát zrádce? To byla výzva. Čurda totiž ve scénáři nebyl vykreslený a priori jako zrádce. Spíše jako člověk, který jedná v mezní situaci, do které se vědomě dostal. (...)

... CELÝ  ROZHOVOR ČTĚTE V ČERVNOVÉM ČÍSLE ČASOPISU BARBAR.

Na stáncích v prodeji za 49 Kč!

Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!

Předplatné je možné pořídit ZDE - 12 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 492 Kč!