Rodokmeny od mojedejiny.cz

Jak vychovat šampiona

Možná jste ten dokument viděli. Film režisérky Eriky Hníkové „Každá minuta života“ přiblížil život mladých slovenských rodičů, kteří vedou svého syna od útlého věku k možnému budoucímu životu profesionálního sportovce. A vyvolal ve společnosti diskusi na téma výchovy: Co je špatně? Do jaké míry nechat dítěti volnost a do jaké mu program nalinkovat? Jak jako rodič přispět ke zrození reprezentanta, který by dělal radost celému národu? Možným ukazatelem, jak by práce s talentovanými dětmi mohla vypadat, je příběh sportovně založené rodiny z jihu Čech.
Michal Špírek, Foto: Milan Havlík
03. Říjen 2022 - 10:00

Úspěšným případem, jak to může dopadnout, když rodiče směřují své potomky k vrcholovému sportu, je rodina Mánkových ze Čkyně na Prachaticku. Její příběh je plný medailí. Za všemi úspěchy se ale v rodinném zákulisí vedle radosti skrývá i spousta nepohodlí, dřiny a odříkání.

Padesátiletý přírodovědec a lesák Jiří Mánek má s manželkou Ladislavou tři děti. A láska rodiny Mánkových ke sportu, a především k jeho zimním variantám, má původ právě u rodičů. Otec Jiří vzpomíná třeba na to, jak z Horské Kvildy jako desetiletý jezdíval na běžkách na závody na Zadov. Sedm kilometrů tam, absolvovat závod a sedm kilometrů zase pěkně zpátky domů. „Přišlo mi to úplně normální. Dnes by na rodiče asi přišla sociálka,“ ušklíbá se Mánek.

S manželkou se seznámil už na základní škole. Ve Vimperku vychodili sportovní třídu, v běžeckém lyžování patřili k nejlepším a jezdívali společně na závody i soustředění. Ladislava navíc vynikala v českých běžeckých atletických tabulkách. Dohromady se ale dali až po střední škole, kterou oba absolvovali s individuálními studijními plány upravenými pro vrcholový sport. Ve dvaceti letech se vzali a o šest let později se jim narodil nejstarší syn, Jiří junior, posléze Ondřej a nakonec Emma. Rodiče je rychle začali směřovat ke sportu, děti se na starty svých prvních závodů postavily už ve dvou letech.

Život rodiny se kolem sportu točil a točí každý den. „Sami jsme si tím prošli a vedeme ke sportu všechny naše děti. Na závody vnoučatům docházejí fandit i moji rodiče, kteří často říkají, že na závody už chodí skoro čtyřicet let, protože se chodili dívat, když jsme my byli ještě žáčky,“ říká maminka Ladislava. Děti byly vedeny k závodnímu, posléze vrcholovému sportu. Z kluků se stali reprezentanti a Emma k účastem v reprezentacích rovněž směřuje. Všechny tři děti byly ve svých kategoriích a ve svých sportech nejlepší v republice. „Vyhrály celoroční žebříčky v běhu na lyžích nebo v biatlonu. Kluci se sportem objeli kus světa. Většinu Evropy, severské země, Jirka závodil na univerziádě v Rusku, Ondra třeba na mistrovství světa v Americe. Dcera navíc dělá horská kola. Letos v zimě vyhrála žebříček na běžkách, na horských kolech skončila v minulé sezoně ve svém ročníku třetí, letos v létě si s týmem zajela zazávodit na mistrovství Evropy do švýcarského Lugana a vybojovala bronz,“ vypočítává Mánek úspěšné cesty za sportem svých potomků. (...)

 

 

... CELÝ ČLÁNEK NAJDETE V PODZIMNÍM SPECIÁLU ČASOPISU BARBAR - O způsobu života rodiny Mánkových, nutnosti zapojení rodičů do sportovní výchovy dětí,systému nastaveném v České republice nebo finanční náročnosti.

 

Podzimní číslo časopisu Barbar v prodeji na alza.cz!

Předplatné můžete zakoupit na send.cz