Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Klapzubovi po jihočesku

Asi každý zná příběh slavné Klapzubovy jedenáctky z románu Eduarda Basse. Inspirovat se v něm rozhodl Jan Beneda z Českých Budějovic, který stojí za vznikem unikátní rodinné sestavy. Benedova jedenáctka letos oslavila už třicet let existence!
Michal Špírek
26. Březen 2014 - 22:23

Jan Beneda nejstarší si v roce 1983 usmyslel, že když mohli mít svůj tým Klapzubové, tak to Benedové zvládnou také. Hlavní organizátor rodinného výběru inspiraci v proslulé románové jedenáctce pro tým složený pouze z hráčů a hráček jednoho příjmení nepopírá.

„Byl to samozřejmě jeden z motivů. Tím druhým faktorem bylo, že v osmdesátých letech nás bylo asi sedm aktivních fotbalistů. Kluci hráli v Lišově, Lomnici, Malontech nebo v Hodějovicích. Napadlo mě, že to dáme dohromady, doplnili jsme to a tým sestavili,“ hovoří Jan Beneda o vzniku fotbalového mužstva.

A to se stalo minimálně v České republice jedinečné – další podobný rodinný tým bychom totiž hledali marně. „Jsme jediný takový tým. Všichni pocházíme z miletínské větve,“ tvrdí zakladatel mužstva.

Mančaft samozřejmě nemohli složit jen z bratrů, na hřišti proto při utkáních pobíhají Benedové hned tří generací. Tým složený napříč věkovými kategoriemi řídí zkušení fotbalisté, kteří dodnes patří k oporám svých klubů na krajské úrovni a hra Benedovy jedenáctky tedy není jen nějaká nakopávaná. A pozor, tým se může spolehnout i na ženské články sestavy.

Zuzana Benedová například fotbal hraje závodně a je kapitánkou ženského mužstva Borovan. Je tu ale jeden háček, který i na ni čeká. Jan Beneda drží pro svou jedenáctku striktní pravidla, kdy platí: Když se vdáš a získáš jiné příjmení, nemáš nárok hrát za Benedovu jedenáctku!

Slavný románový rodinný tým Klapzubů se při svých zápasech podíval třeba i do Barcelony. Zato Benedovi svá utkání odehrávají jen v jižních Čechách. Při sjednávání přátelských zápasů přesto není jednoduché najít termín, aby se sešlo co nejvíce Benedů.

„Například v posledním utkání proti jihočeským novinářům nám chyběli tři hráči, takže jsme museli sestavu trošku omladit,“ pomrkává Jan Beneda. A štěstí je, že Benedova jedenáctka má stále kde brát nové členy a členky kádru. „Třináct až šedesát čtyři let, tudíž jednapadesát let rozmezí,“ spočítal Jan Beneda věkový rozdíl mezi nejmladším a nejstarším hráčem sestavy.

Bývalý trenér předpovídá svému celku příznivou budoucnost. „Zatím to vypadá, že tým k tomu je, šlape to. Občas vyzkoušíme, jak jsme na tom, a momentálně to vypadá dobře,“ uzavírá.

Za svou existenci sehráli „Beneďáci“ přes třicet duelů a zpravidla z nich vycházejí vítězně.

Zásadní ale je, že Benedova jedenáctka hraje fotbal pro radost a zápasy využívá i jako setkání široké rodiny. Existuje snad stylovější rodinná sešlost, než jakou má již třicet let miletínská větev rodiny Benedových?