Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Nejlepší karatisté se perou v Budějovicích

Když jsem v roce 1999 poprvé přišel do tělocvičny Základní školy Emy Destinové, abych se naučil cvičit karate, byl jsem obtloustlý chlapec se zálibou v samurajských filmech. Vůbec jsem tehdy netušil, že mě rodiče právě svěřili do péče jednoho z nejúspěšnějších karate klubů v republice. Na výsledcích budějovických karatistů mají zásluhu především dva hlavní trenéři. Jiří Faktor a Miroslav Hýsek. Článek, který se právě chystáte číst, je příběh jejich cesty a cesty TJ Karate České Budějovice od těžkých začátků až po dnešní hvězdnou éru klubu.
Šimon Felenda, Foto: Milan Havlík
19. Říjen 2020 - 16:32

Slova „karate do“ v překladu do češtiny znamenají „cesta prázdné ruky“. A cesta klubu TJ Karate České Budějovice začala už skoro před padesáti lety, konkrétně v roce 1973. U zrodu prvního oddílu stál policista Václav Liška a o tři roky později se k jeho cvičencům přidal Jiří Faktor. „Karate bývalo mnohem tvrdší. Až do revoluce se skoro nepoužívaly chrániče na ruce a nohy, vyráběli jsme si je ze všeho, co bylo k dispozici, třeba z nákoleníků pro volejbalisty,“ říká dnes pětašedesátiletý „samuraj“ Jiří Faktor, legenda českého karate, prezidentem vyznamenaný sportovec a současný čestný předseda klubu.

Ačkoliv je stále klidný a usměvavý, když si ještě jako závodník stoupl na tatami, tedy podložku na cvičení karate, soupeřům se takříkajíc často sevřely půlky. „Karatista se nesmí bát rány. Samozřejmě, chceš jich dostat co nejmíň, ale přesto musíš jít proti soupeři, nebát se ho,“ odpovídá mi s klidem a upíjí horkou čokoládu. Je to až bizarní kombinace, ale u mého bývalého trenéra a jednoho z životních učitelů mě to nepřekvapuje.

Faktor je klidný a vyrovnaný, co si ho pamatuji. Jako závodník i jako trenér dokázal dosáhnout neuvěřitelných výsledků a pro všechny platil vždy za přirozenou autoritu. Co si zamanul, to zvládl – v klidu, ale nekompromisně: „Když jsem si něco předsevzal, snažil jsem se toho dosáhnout. Neexistovalo pro mě ne!“

Tato zásada budějovického „samuraje“ se projevila nejprve v souboji se soupeři z Čech i dalších koutů světa. Jiří Faktor vozil do Budějovic medaile z různých částí Sovětského svazu; na Západ ale až do sametové revoluce nemohl. S pádem železné opony začala i nová kapitola klubu. Jiří Faktor ukončil aktivní závodní kariéru a začal trénovat nejprve českou reprezentaci karate. V roce 1992 založil první sportovní třídu v Základní škole Emy Destinové, která je přes dvacet let hlavní dojo (tělocvičnou) karatistů z TJK.

Sportovní třída karate je naprosto zásadní pro současnou podobu klubu. Tam totiž začal trénovat i Miroslav Hýsek, v současnosti hlavní trenér TJ Karate, a dcera Jiřího Faktora, Dominika Faktorová – dnes Hýsková. Příběh Miroslava Hýska je důkazem toho, že vůle a tvrdá práce dostanou člověka daleko. Tento nositel černého pásu, který dnes s klubem jezdí po světových soutěžích, totiž kdysi neuspěl v tom úplně nejzákladnějším – zkouškách na bílý pásek.  (...)

 

... CELÝ ČLÁNEK NAJDETE V PODZIMNÍM ČÍSLE ČASOPISU BARBAR!

Podzimní číslo časopisu Barbar v prodeji na alza.cz!

Předplatné můžete zakoupit na send.cz