Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Paralympiáda 2021: Borci se poprali o medaile

Paralympijské hry v Tokiu. Hry, které byly specifické a navždy se zapíší do dějin sportu tím, že čekání na ně bylo o rok delší, než tomu bylo kdykoliv předtím. Rouška se stala součástí sportovního oblečení. Česko reprezentovali i tři Jihočeši a jedna dívka studující v Plzni. Tohle jsou borci, kteří bojovali za české barvy – a příběhy jejich letošních úspěchů.
Lenka Štifterová
09. Listopad 2021 - 13:05

Arnošt Petráček je jihočeský rodák, narodil se v Písku manželům Hance a Arnoštovi. Jejich společná cesta vedla přes Lipno nad Vltavou, kde se poprvé Arny seznámil s vodou v rodinném penzionu, který měli rodiče pronajatý. Nakonec zakotvili nedaleko Českých Budějovic.
Nikoho by tehdy při společném dětském plácání v bazénu o dvanácti a půl metru nenapadlo, že se právě začíná psát příběh nadějné plavecké hvězdy. Kluka, který to dotáhne na několik paralympiád, kluka, který si ze dvou posledních přiveze zlatou a stříbrnou medaili, a kluka, který se bude mít tu čest, aby se stal vlajkonošem české výpravy.
Arnošt plave profesionálně patnáct let. Posledních devět je ale pro něj a pro celou jeho kariéru naprosto stěžejních. V roce 2016 vycestoval pod vedením svého tehdejšího trenéra Jiřího Filipa do Rio de Janeira, odkud si přivezl zlatou medaili na 50 metrů znak. Letošní paralympiáda byla ale ve všech směrech mnohem komplikovanější. Vinou covidové situace se poprvé v historii protáhla na pětiletý cyklus.
„Bylo to pro mě opravdu náročné. Do poslední chvíle jsem doufal, že se něco stane a paralympiáda proběhne tak, jak proběhnout měla. Když pak přišlo rozhodnutí o tom, že se opravdu odkládá o celý rok, vzalo mi to trochu motivaci. Nakonec jsem se ale nadechl a řekl si, že je třeba začít makat. A to naplno,“ říká Arnošt Petráček.
Makat začal. A společně s ním nový realizační tým pod vedením Jana Šimka, který byl nominován na šéftrenéra plavecké výpravy, Alžběty Řehořkové, která je jeho osobní trenérkou a asistentkou šéftrenéra, a kondičním trenérem Gustavem Červeným. Nový tým jako by nalil do Arnošta nové naděje.
V Tokiu Arnošt předvedl neuvěřitelné časy. Celkem nastoupil na tři starty: 50 metrů motýl, 50 metrů volný způsob a 50 metrů znak. Motýl byla taková rozcvička. Je to Arnoštova doplňková disciplína. Bylo důležité seznámit se s vodou, omrknout start. Den před svým hlavním závodem nastoupil na 50 metrů volný způsob. Taktéž Arnyho doplňková disciplína. Pro něj i pro ostatní byl jeho vynikající čas milým překvapením. Arny se dostal do finále ze sedmého místa a rozhodl se, že ve finále čas ještě zlepší. Jenže… Za neprotnutí hladiny při jedné z vln jakoukoliv částí těla byl diskvalifikován. Šok, který přišel jen den před jeho hlavním závodem. Šok, který znervóznil nejen jeho, ale i trenéry a rodinu. Všem se honilo hlavou, jak se s tím popasuje a jak tato nepříjemná situace ovlivní jeho další start. (...)

... CELÝ ČLÁNEK NAJDETE V PODZIMNÍM ČÍSLE ČASOPISU BARBAR!

 

Podzimní číslo časopisu Barbar v prodeji na alza.cz!

Předplatné můžete zakoupit na send.cz