Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Podesáté se poběží v podzemních garážích

Blíží se budějovický Mercury Maraton - už v sobotu 21. ledna!
16. Leden 2017 - 13:36

42 195 metrů

63 okruhů

506 začátek

-2. podzemní podlaží

To jsou čtyři čísla, která už devět let charakterizovala ojedinělou událost konce ledna nejen na jihu Čech. A znovu ožívají. Budějovický Mercury Maraton se letos uskuteční už podesáté v řadě. Znovu nabitý a  znovu lepší, než byl minulý rok.

Během svých deseti let existence si českobudějovický závod získal přízeň běžců. Stabilní počasí v polovině zimy láká a možnost registrací rychle mizí. Nejinak tomu bylo i letos. A všech 130 míst, které jsou pro závodníky vyhrazeny, zaplnili nadšenci během jednoho měsíce a pěti dnů. „Zájem běžců nás těší. Šestého října jsme spustili registrace a v polovině listopadu už jsme mohli konstatovat fakt, že je vyprodáno,“ uvedl za pořadatele závodu Martin Gazda.

Pořadatelům se i pro letošní rok povedlo zlákat k účasti velké běžecké hvězdy. Tou největší by měl být Radek Brunner. Muž, který v letošním roce jako nejlepší Čech zaběhl extrémní závod Spartathlon, kdy se běží 245 kilometrů dlouhá trať z Athén do Sparty. Zvládl ho celkově jako třetí v pořadí za 24 hodin a 7 minut. Jeho největším soupeřem by také měl být už tradiční účastník, několikanásobný vítěz podzemního maratonu a další český ultramaratonec Daniel Orálek. Pro změnu pokořitel závodu Badwater, který se běží Údolím smrti až na portál hory Mt. Whitney. Oba muži mají svá maxima na maratonské trati zaběhnuté kolem dvou  a půl hodiny a dá se předpokládat zajímavý souboj o vítězství. Dalším, kdo by mohl promluvit do souboje o prvenství je Slovák Peter Tichý, který ve startovní přihlášce uvedl své maximum 2:27:53 hodiny. Jeho start ale zatím není potvrzený.

Celkem se na start závodu postaví 140 běžců z devíti zemí Evropy. Kromě Čechů jsou ve startovním poli přihlášeni i závodníci z Rakouska, Německa, Slovenska, Polska, Srbska, Maďarska, Francie a Finska.

Letos poprvé pořadatelé zařadili do Mercury Maratonu i závod štafet. V tuhle chvíli evidují pět přihlášených týmů vždy o čtyřech závodnících – tým Groz-Beckert, tým Jihočeského běžeckého poháru, tým Jihočeského klubu maratonců. tým Běžím pro.cz Centrum Bazalka a tým Gladiators Gym. V týmu Běžím pro.cz se představí i dvojice známých motocyklových závodníků Matěj a Jakub Smržové.

Budějovický Mercury Maraton odstartuje letos v sobotu 21. ledna v 10 hodin dopoledne.

Součástí celého programu ale budou ještě doplňkový Groz-Beckert běh na 4 kilometry a dětský charitativní běh pro Bazalku. První startuje v 9 hodin a druhý poté 9:30 hodin. Na vyhlášení výsledků se mohou lidé přijít podívat v 15:15 hodin.

 

Více informací najdete na webu mercury.jihoceskybezeckypohar.cz