Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

První lékař z hráčů EUHL - Šimurda s titulem MUDr.

Příběh Ondřeje Ťoupala, který jsme uveřejnili na našem webu, měl u vás obrovský úspěch, téma evidentně zaujalo. Na text zareagovala i čtenářka Jana Danková a zaslala nám svůj článek, a ač činnost EUHL nemá zatím mnoho společného s Jihočeským krajem, rozhodli jsme se příspěvek publikovat. Jan Šimurda zvládl reprezentovat svoji univerzitu v EUHL (Evropská univerzitní hokejová liga) a současně vystudovat medicínu. Možnost hrát hokej při studiu, což je hlavní myšlenkou této ligy, ho zachránila před vzdáním se velké sportovní vášně. Nejen, že Jan Šimurda (25) se svým nováčkovským týmem úspěšně zapadl mezi ostatní mužstva v soutěži, ale nyní už se může i hrdě pyšnit titulem MUDr.
Jana Danková
25. Červen 2015 - 14:35

Hokej a vzdělání. V minulosti si museli mladí hráči vybrat jen jedno z toho, v současnosti se dá naplno věnovat obojímu. V EUHL, v které mezi sebou soutěží univerzitní mužstva, začal v posledním ročníku působit i tým z Plzně. I když mu vstup do ligy nevyšel právě nejlépe, když skončil na konečném sedmém místě, právě Plzeňstí se mohou pochlubit prvním lékařem v soutěži. Pětadvacetiletý Jan Šimurda jen před několika dny prokázal, že spojit hokej so vzdělaním se skutečně dá a to bez toho, aby jedna složka výrazně omezovala druhou. Právě on je totiž čerstvým absolventem medicíny na Lékařské fakultě v Plzni Karlové univerzity v Praze. „Skloubit hokej s medicínou se rozhodně dá, je to jen otázkou organizace volného času. Musel jsem sice v sezóně vynechat pár zápasů, což mi bylo líto, ale prioritou bylo jednoznačně studium. Současně jsem ale věděl, že bude těžké dostávat se do kondice po třech týdnech strávených jen doma nad knihami,“ vysvětluje čerstvý absolvent medicíny. Mládežnickou hokejovou kariéru strávil převážně ve Zlíně, chuť finálových bojů okusil s juniorským celkem a to hned dvě sezóny po sobě. Avšak v obou případech se musel jeho tým spokojit se stříbrem. Tehdy ještě gymnazista Šimurda měl ale touhu vyhrávat - a to nejen nad soupeři, ale i sám nad sebou a tak se rozhodl pro nelehké studium medicíny. "Během studia na gymnáziu jsem si uvědomoval, že mi učení nevadí a věděl jsem, že mám určitou empatii vůči lidem. Pro medicínu jsem se definitivně rozhodl před posledním ročníkem střední školy. Do té doby jsem uvažoval i nad FTVS," vysvětluje mladý lékař se specializací na ortopedii.

Jako čerstvý absolvent se připravuje na přijímací pohovory. "Pokud vše dobře dopadne, rád bych nastoupil na nějakou ortopedickou kliniku v Německu. Hokej bude muset jít pravděpodobně bokem - ovšem to jsem si říkal i po maturitě, že hokej už nikdy hrát nebudu, a dobře víme jak to dopadlo," pousmál se Šimurda, který se díky EUHL vrátil i během vysokoškolského studia na led. "Této lize fandím, budu ji sledovat a jsem vděčný, že jsem si v ní mohl zahrát. EUHL je velmi atraktivní a skvělý projekt. Hráči, kteří dají po maturitě přednost studiu, vědí, že jejich kariéra nemusí skončit. Takto mohou stále hrát a to na velmi slušné úrovni; dokonce předpokládám, že zmiňovaná úroveň bude narůstat," vyslovil na účet soutěže.

Z úspěchu zmíněného hráče nemají radost jen jeho blízcí a spoluhráči, ale i samotní zakladatelé ligy. „Velmi mě těší, že se mu podařilo úspěšně ukončit medicínu a současně hrát v EUHL. Přesně toto je živým příkladem toho, o co nám jde - spojit studium s hokejem a ukázat tak, že to opravdu jde. Každý máme své vášně či sny a nechceme se jich jen tak vzdát; proto jsem rád, že se díky našemu projektu mohl i Jan Šimurda vrátit po několika letech opět k hokeji a nyní v profesním životě mu už jen držím palce a přeji hodně štěstí," vyjádřil se na adresu mladého lékaře bývalý slovenský reprezentant a spoluzakladatel EUHL Ľubomír Sekeráš. „Doufám, že ho jeho spoluhráči budou jako lékaře potřebovat co nejméně," dodal s úsměvem.

 

Zásluhou EUHL nemuseli skončit s hokejem stovky hráčů

Po mládežnických soutěžích nemuseli pověsit brusle na hřebík. EUHL (Evropská univerzitní hokejová liga) nabídla za dvě sezóny příležitost stovkám hráčů, kteří dali ve svém životě prostor i studiu. Každoročně končí v juniorském celku 7 - 10 hráčů, kam reálně míří kroky těchto mladíků?

Po mládežnických soutěžích se dále neprosadí nebo dají prostor škole - přesně takto končí většina hráčů. Jen ti nejlepší se dostanou do seniorských celků, kde bojují o místo v sestavě. Každý rok končí v juniorském mužstvu zhruba 7 - 10 hráčů a ačkoli mohli být mnozí mezi vrstevníky nadprůměrně šikovní, do další hokejové kariéry to nestačí. EUHL (Evropská univerzitní hokejová liga) kombinuje vysokoškolské studium s hokejem, nakolik si její zakladatelé uvědomují, že jen jedna ze zmíněných složek již v současnosti nestačí. Přestože zmiňovaná soutěž funguje teprve dva roky, během své existence podala pomocnou ruku téměř 500 hráčům, kteří si v ní mohli zahrát a nemuseli tak definitivně skončit se svým oblíbeným sportem.

Univerzitní liga začínala v listopadu 2013, kdy v ní soutěžilo 6 týmů (4 slovenské, 2 české). V následující sezóně se počet jejích účastníků zvýšil na 9 a tedy i hráčů působících v EUHL je stále více a více. Soutěž se dokonce rozšířila i o Rakousko, které zastupoval tým z Grazu. Aktuálně vyjednává vedení ligy se zástupci dalších škol, resp. týmů a je zřejmé, že počet mužstev bojujících o Sekeráš Trophy bude v ročníku 2015/2016 znovu vyšší; dokonce jeden z nových účastníků by měl být opět z další blízké země. Tímto krokem vpřed by měla být nabídnuta možnost hrát nadále hokej dalším desítkám hráčů. Dosud bylo odehraných 132 zápasů, které vidělo přibližně 40 000 fanoušků, studentů.

 

DŘÍVE JSME PSALI: Z hokejisty chirurgem