Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Skvělá jízda Dynama

Českobudějovičtí fotbalisté Dynama předvedli na podzim parádní jízdu. Diváky bavili útočnou hrou, ze které plynuly úspěšné výsledky, a Jihočeši tak živí naději na postup do nejvyšší soutěže. Jaké jsou důvody dynamáckých úspěchů?
Michal Špírek
02. Leden 2019 - 11:00

Že se managementu klubu povedlo dát dohromady tým, který bude šlapat, napověděla už letní příprava. „V ní jsme udělali velký kus práce k tomu, abychom mohli být úspěšní. Zapracovali jsme na způsobu hry. Pokud chcete v dlouhodobé soutěži uspět, musí být hra na něčem založená, mít hlavu a patu, kluci musí nastolené hře věřit. A to se nám myslím povedlo,“ zdůrazňuje hlavní trenér týmu David Horejš, který se pro časopis Barbar ohlédl za podzimní částí sezóny.

Ze soupisu výsledků předsezónních přátelských utkání vyčnívá jeden z nich. Dynamo na Střeleckém ostrově porazilo Spartu Praha, téměř dva tisíce fanoušků vidělo povedený výkon českobudějovického celku. „Ověřili jsme si, že i s takovým soupeřem se dá hrát, pokud naše hra bude splňovat určité parametry. Výsledek nám pomohl i do dalších duelů, kluci získali potřebné povzbuzení a motivaci. Takhle těžké zápasy v přípravě týmu jenom prospějí,“ říká Horejš.

KAŽDÝ ZNÁ SVOU ROLI

Z aktuálního fotbalového ročníku vůbec poprvé postoupí do nejvyšší soutěže přímo jen jeden tým z druhé ligy, mužstva na druhém a třetím místě si to rozdají s týmy z první ligy o účast mezi elitou v napínavé baráži. A Dynamo je po podzimu adeptem na obsazení jedné z těchto pozic. „Zajistili jsme si dobré tabulkové postavení do jarního pokračování sezóny, ale mě jako trenéra nejvíce těší pohled na to, jaký fotbal předvádíme. Ve většině utkání jsme to byli my, kdo byl dominantní, soupeře jsme přehrávali,“ libuje si Horejš.

Jednačtyřicetiletý kouč vštípil svěřencům útočné pojetí hry, které baví jak hráče, tak fanoušky. Když je ale potřeba, dokážou Českobudějovičtí přepnout do defenzivního módu, a překonat budějovického brankáře je pro protivníka těžkou misí. „Mužstvo vědělo, co chce hrát. Hra získala tvář. To je podle mě základ toho, proč jsme po podzimu tam, kde jsme,“ vyzdvihuje trenér.

SILNÝ A ŠIROKÝ KÁDR

Sestava budějovického klubu budí u soupeřů respekt. V týmu nechybějí zkušení hráči, vedle nichž se mohou zlepšovat nadějní mladíci, kteří jsou vděční za šanci v dospělém fotbale. V sestavě Dynama tak nechybějí reprezentanti České republiky do jednadvaceti let Jindřich Staněk a Matěj Helešic, výbornými výkony se prezentoval dvacetiletý záložník Filip Havelka, v obraně se stal oporou jen o dva roky starší Lukáš Havel. „Za tu dobu, co Dynamo trénuji, mám k dispozici nejkvalitnější kádr,“ porovnává kouč, který se chopil trenérského žezla na jaře roku 2016.

Do týmu se podařilo přivést posily, které se okamžitě adaptovaly a staly součástí fungujícího stroje. A tento stroj chtějí mít v Dynamu k dispozici i do jarních odvet. „Mužstvo hodláme udržet pohromadě, toužíme hrát o postup. Byl by proto nesmysl hráče pouštět, kádr naopak chceme znovu posílit, aby se konkurence ještě zvedla,“ odhaluje David Horejš.

PARTA SE SPOLEČNÝM CÍLEM

Na podzim nastoupilo do hry devatenáct fotbalistů Dynama. V budějovické kabině se sešli hráči, kteří jsou ochotni se obětovat pro úspěch celého týmu, trenérský štáb si chválí pracovitost a tréninkové nasazení svých svěřenců.

Už jen z pohledu z tribun je na první pohled znát, jak tým zápasy žije. Náhradníci nesedí nezúčastněně na lavičce, ale když jejich spoluhráč vstřelí gól, neváhají v nadšení vběhnout na hřiště a nahánět úspěšného střelce. „Mužstvo hraje jako jeden tým, což mě jako trenéra nesmírně těší,“ přitakává David Horejš.

PAN STŘELEC

Aby byl hráč Dynama horkým favoritem na zisk koruny krále kanonýrů celé soutěže, to tu dlouho nebylo. Loni se stal nejlepším budějovickým střelcem s pouhými sedmi brankami Mashike a po jeho odchodu do prvoligového Liberce fanoušci vyhlíželi, jakou klub přivede náhradu. A že to byla trefa do černého. David Ledecký potřeboval vysvobodit z nepovedeného angažmá v Polsku a budějovické laso se mu moc hodilo. „Ledeckého jsme strašně chtěli, věřili jsme v jeho kvalitu. Jsem rád, že se jeho přestup po začátku sezóny dotáhl do úspěšného konce,“ hodnotí Horejš. „Nezmýlili jsme se v něm, branky nastřílel a charakterově do týmu výborně zapadl. Angažmá pomáhá i jemu samotnému, když se opět zviditelnil a prokázal, že jde o fotbalistu, který určitě má na to, aby kopal první ligu.“

Skromný kliďas, kterého jen tak něco nerozhází, to je charakteristika pětadvacetiletého střelce. Při odjezdu z domova nezapomíná ve dveřích oznamovat, že vstřelí pro svého malého syna branku. A na podzim své sliby plnil dokonale. „Fotbal mě v Budějovicích baví, dávám mu maximum a vrací se to,“ shrnuje Ledecký.

KAPITÁN A DVORNÍ NAHRÁVAČ

Dynamo našlo na hřišti silného vůdce, kterým je budějovický patriot Jiří Kladrubský. Třiatřicetiletý hráč si v kariéře zahrál za Spartu či Slovan Bratislava, jeho rozlet ale zbrzdilo zranění. Na podzim to ale byl opět ten „Kláda“ v plné síle, v budějovické obraně hraje prim. A navíc se stal dvorním nahrávačem, jeho centry uklízí do sítě Ledecký s železnou pravidelností. K tomu přidal i své branky a stal se tak nejproduktivnějším hráčem týmu vůbec. „Mám z něj obrovskou radost. Patří už ke starším hráčům, ale našel v sobě velkou motivaci, výborně pracuje v tréninku, je na něm vidět, jak ho hrát za Dynamo baví,“ vysílá Horejš pochvalná slova. Zajímavostí je, že si s Kladrubským zahrál ještě jako aktivní hráč, teď ho vede z pozice kouče a libuje si: „Moc mě těší, když vidím, jakou kvalitu a píli tomu dává.“

Dotáhne Kladrubský se svými spoluhráči na jaře nadějně rozehraný part až k postupu do nejvyšší soutěže? Potřebovat k tomu bude i podporu fanoušků na stadionu. Budějovičtí diváci se mohou těšit na domácí souboje s Brnem, Ústím nad Labem nebo třeba atraktivní jihočeské derby s Táborskem.

 

... CELÝ ČLÁNĚK ČTĚTE V ZIMNÍM DVOJČÍSLE ČASOPISU BARBAR!

Na stáncích v prodeji za 49 Kč!

Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!

Předplatné je možné pořídit ZDE - 10 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 390 Kč!