Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

V zajetí symbolů

Pokud vybíhá na trávník dvaadvacet dospělých fotbalistů, vždycky mají alespoň někteří z nich na těle tetování. Fotbalisté jsou zřejmě mezi sportovci tetovanou elitou. Nejslavnějším sběratelem vytetovaných obrázků je dnes už bývalá hvězda anglického klubu Manchester United David Beckham, který má tisíce pokračovatelů.
Luboš Dvořák
30. Září 2017 - 22:54

V druholigovém fotbalovém týmu FC MAS Táborsko jsme napočetli hned šest hráčů, jejichž tělo zdobí um tatérů. Čtyři z nich si s námi povídali o tom, jak podlehli touze mít na své kůži „stopu na věčné časy“.

Dvaatřicetiletý ofenzivní záložník Jakub Štohanzl, který se stal podzimní posilou Táborska, viděl vzor ve svém dědovi. „Děda měl tetování a já k němu vzhlížel. První kérku jsem si nechal udělat v sedmnácti letech, ale byla velmi neprofesionální. Svěřil jsem se tenkrát do rukou kamarádovi v paneláku,“ usmívá se nad svými tetovanými začátky Jan Štohanzl, který ve své kariéře zažil i zahraniční angažmá. S kamarádem Pavlem Čmovšem kopal v Indii. „Pavel je hodně potetovaný. Ten mě přiměl, abych si svou nepříliš povedenou kérku z mládí předělal. Začal jsem o tom přemýšlet a chtěl jsem, abych na sobě nosil něco, co mě charakterizuje,“ vylíčil další vývoj Jan Štohanzl.

A tak na jeho těle najdete můru, lišaje smrtihlava, motýla se špatnou pověstí, který vyjadřuje, že člověk má žít každý den naplno. „Pak jsem si vymyslel čínského císařského draka, ten je pro mě symbolem štěstí. Zaměřuji se na staré kultury, jako jsou Egypt nebo Sparta. Mám na těle znak staré Sparty,“ popsal svou galerii Jan Štohanzl. Patří do ní i nápis: Činy jsou mocnější než slova. Výraznou injekční kresbu představuje anděl smrti s lucernou a mečem, který má pro Jana dvojí význam – ochrání ho v tomto i posmrtném životě. Nad zmíněným tetováním fotbalista dumal celý měsíc, než zašel do salonu. A další plány? „Místa na těle je pořád dost. Doufám, že tam jednou přibudou moje děti.“  

Jeho o devět let mladší spoluhráč a obránce David Klusák našel inspiraci u svalnatých námořníků. Vždycky se mu jejich kérky líbily. „Když mi bylo sedmnáct let, přišel jsem k tátovi a navrhl jsem mu, jestli bychom se nenechali pokérovat. Táta řekl, proč ne. Zašli jsme k tatérovi a já si nechal vytvořit nápis: Budoucnost patří těm, kteří věří svým snům,“ vzpomíná David Klusák. Stejně jako Jan Štohanzl dbá na to, aby každé tetování vyvěralo z jeho přesvědčení, možná přímo z duše. K Davidovým chloubám patří ruka, která drží sirku s plamínkem. Vnímá ji jako ochranu zdraví celé rodiny. Na jeho přední straně stehen najdete dva staroportugalské nápisy Alegria jako Odvaha a Ousadia jako Radost. O něco výše na pravé noze pod trenýrkami se ukrývá lebka s anglickým nápisem Nevidím žádné zlo. „Abych měl klidný život,“ vysvětluje David a hned ukazuje na hodiny, které znázorňují čas jeho narození. Na těle mu sedí i Buddha jako symbol klidu a míru. „Nově jsem objevil tatérku v Táboře. Mám pro ni připravený návrh a nechám si ho vytvořit, až přijde čas. Měl by to být velký text na žebra. Bude to z básně Mezi tupci,“ svěřil se David Klusák, který má jedno tabu. Nikdy by si nenechal potetovat krk nebo obličej.

Benjamínek Daniel Souček, kterému je 19 let, si na kérku musel počkat do dospělosti. „Toužil jsem po ní někdy od patnácti, protože ji měla máma. Ale otec byl zásadně proti. Až když mi byl osmnáct, řekl mi, že je to moje tělo a ať si dělám, co chci,“ usmál se Daniel. U první kérky se dost „rozvášnil“. V salonu v Ústí nad Labem strávil pět a půl hodiny, aby na levém rameni vzniklo poměrně velké datum jeho narození a schody směřující k času, kdy přišel na svět. O kousek níž najdete na Danielově ruce dva tmavé pásky připomínající náramky. „Inspiroval mě Paulo Dybala z Juventusu. A co to znamená? Je to symbol vítězství,“ řekl fotbalový mladík a už spřádá myšlenky na další tetování. Na jeho těle možná přibude na konci podzimu.

Velmi decentní a téměř neviditelnou kérku na vnitřní straně paže má brankář Michal Toma. Jedná se o křížek a datum narození. Gólman vybral místo, které není tolik na odiv. „Mám v plánu druhé tetování na druhou ruku, ale opět půjde o něco malého a hlavně nechci, aby bylo moc vidět. Tetování je určené jen pro mě a pro mé nejbližší,“ vyznal se Michal Toma.

Bojí se fotbalisté bolesti, kterou s sebou jehličky s barvou přinášejí? David Klusák řekl, že před první kérkou je strach samozřejmý. „Když to ale začne, je to bolest pro krásu – a pro krásu se trpí.“

Říjnové číslo časopisu Barbar na stáncích v prodeji za 49 Kč!

Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!

Předplatné je možné pořídit ZDE - 12 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 492 Kč!